Odds på finalen i Melodifestivalen 2024

Nu är vi framme vid resans mål. Finalomgången i Melodifestivalen 2024. 12 artister har tagit sig vidare och ska nu tävla om att få representera Sverige i Eurovision 2024. Spänningen är olidlig!

Skribent: Johan
Uppdaterad:
melldifestivalen final thumbnail

Ja nu är det dags igen. Finalen! Som vanligt finns det mycket åsikter om produktionen och den hyllas av vissa medan den totalt sågas av andra. Helt oavsett vad man tycker om den så är det centrala låtarna som tävlar mot varandra.

Vi har fått höra bidrag som jag tycker man får klassa som riktigt bra och även sådana där det finns generöst med förbättringsutrymme för att uttrycka det milt.

Idag ska vi titta på oddsen inför finaltävlingen, komma med några predictions och jag ska även avsluta med att avslöja vilket mitt favoritbidrag hittills har varit. Jag vill varna känsliga läsare att ni kan känna illamående och förlorat respekt av svaret!

Melodifestivalen final 2024 – odds!

Vi dyker direkt in på oddsen inför tävlingen och eftersom det är den stora finalen så tar vi också och jämför odds från några olika spelbolag så vi dels kan lägga spel där vi får bäst odds men också får en uppfattning om hur nära varandra de olika spelbolagen ligger.

ArtistOdds från BetsafeOdds från UnibetOdds från Bethard
Marcus och Martinus1,221,201,20
Jacqline8,229,508,00
Danny Saucedo8,5012,0010,00
Liamoo16,0014,0016,00
Maria Sur16,0018,0018,00
Medina20,0026,0025,00
Smash into pieces25,0026,0025,00
Dotter25,0026,0025,00
Annika Wickihalder40,0076,0055,00
Cazzi Opeia100,00201,0100,00
Jay Smith200,00101,0150,00
Lisa Ajax200,00251,0200,00

Om vi tittar på oddsen så är favoriteran Marcus och Martinus, vilket inte är så oväntat. Oddsen på dem är snarlika hos alla sidor. Man får pengarna tillbaka men inte mycket mer.

För att få en uppfattning om hur populära låtar är så kan man också kollar antal spelningar. Om vi kollar youtube så har Martin och Martinus låt 383k visningar just nu. Jacqline som är tippad tvåa har bara 140k visningar. Lisa Ajax har bara 40k visningar och Smash into pieces har 111k. Medina har 211k spelningar.

Kollar vi istället spotify så är mönstret ännu tydligare. Där ser det ut så här med antal spelningar:

Marcus och Martinus – 1.2 miljoner spelningar

Jacqline – 722k spelningar

Medina – 1.1 miljoner spelningar

Smash into pieces – 896k spelningar

Lisa Ajax – 437k spelningar

Betsafe logo
Betsafe Recension
casino bonus
200 Free Spins på Sweet Bonanza
Unibet logo
Unibet Recension
casino bonus
100 kronor att spela Live Casino med (inget omsättningskrav)
Bethard logo
Bethard Recension
casino bonus
100% upp till 500 kr och 20 free spins i bonus hos Bethard!

Spelförslag inför Melodifestivalen 2024

Det känns som att det i stort sett redan är avgjort och att Marcus och Martinus, den norska duon, kommer att representera Sverige i Eurovision 2024.

Men det är inte bara vinnarna man kan satsa på. Utan det finns en mängd olika utfall mank an satsa på. Det blir för mycket att skriva upp alla här så jag rekommenderar att ni tittar på sajten ni tänkt spela hos. Men som exempel kommer här en bild på alla olika spel som finns hos Betsafe.

spelförslag hos betsafe

Min gissning är att Smash into pieces är mer populära än vad som syns när man tittar på vinnar-oddsen. Och det kan ha smittat av sig i oddsen på vem som placerar sig på top 3 eller top 4 till och med.

Det är 4 gånger pengarna på att Smash into Pieces kommer på top 3.

Det är 3 gånger pengarna på att Smash into Pieces kommer på top 4.

Exakt hur jag kommer spela har jag inte bestämt ännu. Jag kommer lägga spelen strax innan tävlingen börjar. Men jag kommer antaligen att satsa på att Medina eller Smash into pieces kommer på top 3 då jag tycker det är roligare med spel som har lite högre odds.

Som vanligt vill vi också påminna om att vill man komma in i den riktiga Melodifestivalen-känslan så är det Schlagerslotten hos Paf som gäller!

Paf logo
Paf Recension
casino bonus
99 Free Spins utan omsättningskrav

Jag lovade också i inledningen att jag skulle berätta vilket mitt favoritbidrag var. Ett avslöjande jag nu ångrar då jag misstänker att det kommer minska den lilla respekt som fanns hos mig.

Mitt favoritbidrag är:

Lia Larsson med 30 kmh, som tyvärr åkte ut direkt i deltävlingen så jag misstänker att det inte är många som delar den åsikten. 🙂